20 June 2019 04:25

Congratulations to all of this year’s RAD Dance Challenge Participants!

The RAD Dance Challenge is a two-day training experience and competition in Canada for students up to age 18 that culminates in an adjudicated showcase of solo performances.

Held in Toronto on May 5 at York University’s Sandra Faire and Ivan Fecan Theatre, 62 soloists competed for cash prizes. In addition to the prizes, this year’s first place and Joan Dorothy Choreographic Award winners also received a pair of tickets to the Genée International Dance Competition final, taking place at the Four Seasons Centre for the Performing Arts in Toronto on August 29.

Thank you to Gerard Charles, the RAD’s Artistic Director, who judged the competition; Carmen Cairns (Groups A&B) and Geraldine Johns (Groups C&D), who coached the dancers; Valentina Gurovsky and Dmitry Zabrotsky, the pianists who accompanied the classes; as well as all of the teachers, choreographers, and those who attended and gave their support to the wonderful dancers who performed.

There were two performances – Groups A & B and Groups C & D. Winners were announced after each performance and prizes were awarded as follows:

 

Group A

Dancer Teacher Choreography
1st Place Estelle Arita Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs, Rachel Brooks
2nd Place Annabel Konynenbelt Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs, Rachel Brooks
3rd Place Adelaide Buckley Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs Elizabeth Ferenc, Laurie Westman, Megan Arthurs, Rachel Brooks, London Luyks

Group B

Dancer Teacher Choreography
1st Place Hannah Kreft Amber Harvie Amber Harvie
2nd Place Poppy Munro Elizabeth Ferenc, Laurie Westman Poppy Munro
3rd Place Junaiya Bunn Elizabeth Ferenc, Laurie Westman Junaiya Bunn

Joan Dorothy Choreographic Award - Groups A & B

Dancer Teacher Choreography
Poppy Munro Elizabeth Ferenc, Laurie Westman Poppy Munro

Group C

Dancer Teacher Choreography
1st Place Ashley Feng Juna Koo Sally Choi
2nd Place Jennifer Yu Juna Koo Sally Choi
3rd Place Ava McAdam-Beder Tara Roberts, Barbara Chonin, Olivia Herman Tara Roberts

Group D

Dancer Teacher Choreography
1st Place Kaiya Lee Deborah Lundmark Deborah Lundmark
2nd Place Paris Forbes Deborah Lundmark Deborah Lundmark
3rd Place Kelachi Nsitem Elizabeth Ferenc, Laurie Westman Kelachi Nsitem

Joan Dorothy Choreographic Award - Groups C & D

Dancer Teacher Choreography
Kaiya Lee Deborah Lundmark Deborah Lundmark